„О, пролет бързолетна, всесилна, искрометна, ти дойде многоцветна и всичко възроди!“
Теодор Траянов
Пролетта дойде! Кичести дървета, пъстри цветя, напевни птични, изненадващ дъжд, свеж въздух, щедро слънце. Към тази идилия мнозина добавят и предизвикателството, наречено сезонна алергия.
Защо се получава и как да си облекчиш състоянието, ако си сред печелившите? Научи в следващите редове.
Какво е пролетна алергия?
Пролетната алергия (полиноза или сезонен алергичен ринит) е свързана с реакция към алерген, който присъства във въздуха. Най-честият причинител е тичинковият прашец (поленът) от различни растения като цветя, треви, плевели, дървета, които са в активна форма на размножителен период. При вдишване, поленът полепва по лигавиците на очите, носа и гърлото. Ако имаш предразположеност към пролетна алергия, тогава имунната ти система може да го припознае като заплаха и да започне да произвежда антитела, или имуноглобулини E (IgE). От своя страна, антителата стимулират секрецията на химикали, като хистамин и други вещества, които са отговорни за съпътстващи симптоми на алергията. Сред най-често срещаните са запушен нос, кихане, сърбящи и сълзящи очи, конюнктивит, болки в гърлото, кашлица, кожни обриви, отпадналост, главоболие и други сходни неразположения.
Въпреки че тези симптоми са подобни на простудните, продължителността им може да е много по-дълга поради цъфтежа на растенията. Също така рядко са съпроводени с повишена температура, какъвто е често случаят с настинки или грип.
Как да си помогнеш?
Вярваш или не, пролетната алергия не е доживотна присъда!
Като за начало, обърни внимание на храната си. В период на симптоми избягвай алкохол, кофеин, конвенционални млечни продукти, шоколад, фъстъци, пъпеши, банани, краставици, слънчогледови семки, лайка, ехинацея, пшеница, соя, миди (и други черупчести мекотели), захар и изкуствени подсладители, преработени храни (вкл. месни продукти като салами, шунки и др.), бутилирани сокове (най-вече цитрусови).
Консервантите и оцветителите в храните също могат да влошат алергичния ринит, затова чети внимателно етикетите и избирай най-изчистените варианти, които можеш да си позволиш.
Храните, които могат да ти помогнат, особено ако са неизменна част от твоето ежедневие през цялата година, са:
суров мед (местно производство)
пикантни подправки – босилек, риган, мащерка, мента, джинджифил, куркума и др.
костен бульон
ябълков оцет
ферментирали храни - кисело мляко, кефир, комбуча, сурова туршия
плодове – горски плодове, ананас и др.
пресни зеленчуци – зеленолистни, лук, чесън, краставици, целина, аспержи, броколи, карфиол и др.
полезни мазнини – студено пресован зехтин, олио от авокадо, кокосово масло, гхи и др.
животински протеини - месо от пасищни животни, диво уловена риба.
При всички положения, имай предвид че тези препоръки са общи, а тялото ти е индивидуално. При някои хора млечните продукти не предизвикват образуването на прекомерно количество секрети, но при теб може да е точно обратното. Затова обръщай внимание на сигналите, които организмът ти праща и се съобразязай с тях за постигане на траен успех.
Хранителните добавки, които можеш да проучиш и пробваш след консултация с лекаря си, са спирулина, кверцетин, пробиотици, витамин А, витамин Д, омега 3 мастни киселини, бромелаин, цинк, коприва и чобанка.
Допълнителни съвети:
Преоблечи се след като се прибереш у дома, за да отстраниш алергените.
Често сменяй калъфката на възглавницата си, за да премахнеш полена.
Промивай носа с физиологичен разтвор за по-лесно дишане.
Тъй като въздухът вкъщи често е по-замърсен, инвестирай в подходящ уред за пречистване. Ако не искаш да го местиш из цялата къща, нека фокусът да е върху спалнята, тъй като тялото се възтановява и регенерира по време на сън.
Излизай навън със слънчеви очила и шапка, за да предпазиш косата и очите от алергени.
Избягвай места, където косят трева.
Не си простирай прането в близост до цъфтяща растителност.
Работещи предложения
Освен гореизброените стъпки, съществуват и различни процедури, които можеш да включиш в ежедневието си както за подобрение на настояща пролетна алергия, така и с цел превенция.
Най-интересното предложение е солна терапия, позната още като халтотерапия. Посещението на стая с природна сол има антибактериално, антимикотично и противовъзпалително действие. С всяко вдишване, микрочастиците на солта проникват в алвеолите на белите дробове и така помагат за бързото и успешно справяне с дразнителите в дихателните пътища, отбъбване на лигавицата, намаляване образуването на секрети и подсилване на цялостния имунитет. Ползите от процедурите се усещат най-осезаемо в началото на пролетния сезон, затова побързай, ако искаш да си подсигуриш работеща защита на организма в дългосрочен план.
Ако си в търсене на дълбокото познание за тялото си, запиши се за Биорезонансна диагностика и терапия. Ще се информираш за здравето на всяка клетка до ДНК ниво, както и ще получиш конкретни насоки, с които да стимулираш естественото им възстановяване. В случай че се чудиш кой алерген е причинител на неразположенията ти, това е методът, който ще ти даде отговор.
СКЕНАР терапията (вече и в комбинация със солна терапия) пък ще помогне на процесите на саморегулация и регенерация на тялото както на физическо, така и емоционално ниво.
Не се колебай да се погрижиш за себе си точно сега! Свържи се с нас и се информирай за нашите специални предложения за месец март, смело задай своите въпроси, поискай индивидуални препоръки, запиши час или просто ни кажи „здравей“!
Ние сме тук за теб и те очакваме!
Comments